#001 | Who the f*ck is: PEEKABOO?

Matthew Lukas aka PEEKABOO, to pochodzący z obrzeży Detroit (US) producent, współautor freeform bassowego hitu 2018 r. pt. Babatunde i autor EP’ki Wrecking Ball, która na początku 2019 roku zadebiutowała na 10. miejscu w notowaniu Top Dance/Electronic Albums magazynu Billboard.

Zajawkę muzyką elektroniczną złapał rzecz jasna dzięki Skrillex’owi i to właśnie remix do jego Make It Bun Dem był pierwszą produkcją jaką wypuścił do sieci – tworzył wtedy jako Matthew Lukas, a remix był w klimacie… progressive house’owym (niestety usunął wszystkie stare utwory z internetu). Pseudonim PEEKABOO wymyślił totalnie randomowo jego kumpel, a pierwszym bassowym trackiem jaki wypuścił było Aftermath…

… które zgarnęło support od RL Grime! Matthew w wywiadzie dla sidewalk talk (tutaj) wyznał, że nie wie jak to się stało.

W 2017 wydał swoją debiutancką EP’kę Revenge, składającą się z trzech utworów – Menace, Revenge oraz Wobbly. Ostatni z wymienionych zdobył serce Bassnectar’a, który wykorzystał go w jednym ze swoich promo mixów i zaprezentował podczas dwóch występów na Electric Forest 2017.

fun fact: Matthew został o tym poinformowany tydzień przed tym jak rzucił swoją najgorszą pracę w życiu – pakowacza samochodów kurierskich FedEx’u.

26 listopada swoją premierę miało Reflective (Part 2), na którym znalazł się pierwszy z dwóch collabów Peekaboo z Bassnectar’em pt. Disrupt The System (ft. Azeem):

Niecały rok później rzucił swoją regular job i zaczął utrzymywać się z muzyki. Przypieczętował to skromnym tweet’em „rzuciłem moją pracę, jebać hejterów„:

W 2018 wydał dwie EP’ki w bardzo prężnie rozwijającej się, należącej do Liquid Stranger’a, wytwórni Wakaan, która specjalizuje się w release’ach freeform/space bass’owych tracków. Pierwszą z nich było 4-utworowe Imposters, a drugą – składająca się z tej samej ilości tracków – Maniac EP.

(Jeśli nie za bardzo ogarniasz temat tych wszystkich „bassów” polecamy najzwyczajniej w świecie ogarnąć poniższe EP’ki Peekaboo, całą dyskografię Wakaan i wybrane produkcje takich gości jak LSDREAM, Hydraulix, G-REX czy LUZCID – wszystkich wam również niedługo nieco obszerniej przedstawimy.)

Imposters EP

Maniac EP

6 września 2018 Matthew wspólnie z G-REX’em wydał produkcję Babatunde (nakładem Wakaan), która jest zdecydowanie ich najpopularniejszym dotychczasowym releasem. Biorąc pod uwagę wszystkie platformy streamingowe, traczek ma na swoim koncie grubo ponad 3.000.000 odsłon. Ekipa Run The Trap uplasowała Babatunde na 11. miejscu w zestawieniu 25 Najlepszych Trap Utworów 2018, a solowe Maniac Peekaboo znalazło się na pozycji nr. 6.

W niespełna rok poniższa kolaboracja zgarnęła supporty od takich producentów jak m.in.: Skrillex, A-Trak, Boombox Cartel, Alison Wonderland, Excision, Dillon Francis, Zeds Dead, Flosstradamus czy NGHTMRE x Slander. W 2019 producenci opublikowali Babatunde Remix EP, na której znaleźli się Eliminate, TYNAN, Dirt Monkey, LUZCID (zdecydowanie autor najlepszego remixu), um.. oraz wersja VIP.

Jeśli nie kojarzycie Babatunde z nazwy to jeśli na przełomie 2018 i 2019 zahaczyliście o bassowe community to z pewnością jej drop będzie wam „gdzieś świtał”:

Niespełna pół roku temu, 6 marca, Peekaboo wypuścił swoją najnowszą EP’kę Wrecking Ball, za release której odpowiedzialna jest – należąca do duetu Zeds Dead – wytwórnia Deadbeats. Materiał składa się klasycznie z czterech produkcji, w tym Wrecking Ball, będące na chwilę obecną ulubionym solowym trackiem Matthew’a:

Mimo swojej naprawdę krótkiej bassowej kariery, Peekaboo może już pochwalić się występami na takich festiwalach jak Spring Awakening, Ever After, Ultra Miami, BUKU czy Ubbi Dubbi. Jeśli chodzi o najbliższą przyszłość to Matthew rusza w trasę koncertową z Rezz (Beyond The Senses Tour) oraz pojawi się na Nocturnal Wonderland i Lost Lands Music Festival. Na europejski debiut wciąż czekamy, ale patrząc na niesamowite tempo muzycznego rozwoju tego przemiłego dżentelmena, jesteśmy wręcz przekonani, że jest to tylko kwestia czasu!

Nasz ulubiony track? Bez dwóch zdań remix do Lights Go Down:

Byśmy zapomnieli – w najbliższy piątek (23.08) Peekaboo wydaje swój najnowszy collab z Dirt Monkey pt. Colossal!

W WHO THE F*CK IS BĘDZIEMY PREZENTOWAĆ WAM RAZ W TYGODNIU WYBRANEGO PRZEZ NASZ BASSOWEGO REPREZENTANTA, KTÓREGO MUZYCZNA KARIERA DOPIERO NABIERA ROZPĘDU I MOŻE ON/A NIE BYĆ WIĘKSZOŚCI EUROPEJSKICH ZAJAWKOWICZÓW JESZCZE ZNANY.

Obserwuj PEEKABOOfacebook | instagram


Pozostałe epizody:

002 | Kompanytutaj

003 | HEKLERtutaj

004 | Ekalitutaj


facebook | instagram

Najnowsze

#WTFI

#009 | Who the f*ck is: Moore Kismet?

Moore Kismet to jeden z najnowszych nabytków brytyjskiej wytwórni Never Say Die Records, w której pierwszy raz zagościł pod koniec zeszłego roku przy okazji...