#002 | Who the f*ck is: Kompany?

Kompany to pochodzący z Auburn (Waszyngton) producent, absolwent szkoły muzycznej Icon Collective i aktualny członek brytyjskiego labelu Never Say Die Records.  Będąc na przełomie czwartej i piątek klasy przeprowadził się do miejscowości Temecula (Kalifornia), zajawkę muzyką zaczerpnął od ojca, który jest (wciąż grającym) basistą – on sam przez większość życia grał na perkusji, a w liceum założył rock’owy zespół Matellicon.

Uczęszczając do collage’u zaczął interesować się muzyką elektroniczną i dj’ką, a pierwszym jego zaliczonym festiwalem było HARD Summer w 2011, podczas którego występowali m.in. Skrillex, Boys Noize, Duck Souce, Nero i Caspa. O istnieniu dubstepu dowiedział się od… starszej siostry, która pokazała mu Rusko i Datsika, a setem, który zainspirował go do rozpoczęcia zabawy w produkcję muzyki był rzecz jasna set Sonny’ego podczas wspomnianego HARD.

W wywiadzie dla DJtimes wyznał, że w początkowej fazie Kompany był duetem MiseryxKompany, współtworzonym z jego przyjacielem Nate’m:

Zacząłem występować podczas zajebistych lokalnych eventów, ale chciałem rozpowszechnić swoje nazwisko gdzie indziej i wiedziałem, że do tego potrzebuję własnej oryginalnej – i kozackiej – muzyki. Wtedy właśnie postanowiłem udać się do Icon Collective, by dokształcić się z produkcji i od tamtej pory zajmuję się muzyką na pełny etat!

Gdy Kyle zaczął uczęszczać do kalifornijskiej szkoły Icon Collective jego klasa liczyła 30 osób, z czego ukończyło ją tylko siedem z nich. On sam jest jej absolwentem od 2015 roku. Niedługo po zakończeniu produkcyjnego kształcenia został głównym sound designer’em w Cymatics (największe i najpopularniejsze źródło sampli i presentów do takich wtyczek jak Serum czy Massive), gdzie przez ponad 40 godzin tygodniowo zajmował się stricte stworzeniem melodii i coraz to nowych presetów:

„W trakcie kursu (w Icon) mocno zaangażowałem się w sound design i zacząłem ogarniać paczki Cymatics. Miałem notatnik i sprawdzałem każdy dźwięk/preset, wyłączyłem każdą modulację, włączyłem ją z powrotem i zanotowałem, co zrobiła. Pracowałem wyłącznie nad tym, aby zrozumieć technikę na jeszcze głębszym poziomie.

Wysłałem im kilka niewydanych melodii i powiedziałem, że interesuje mnie tworzenie paczek. Wysłuchali je i wrócili z odrobiną freelance’owej pracy dla mnie. Ostro zapi*rdalałem tworząc nowe sample, dźwięki i melodie, aby udowodnić, że mogę dla nich pracować i dostałem pracę na pełny etat.”

Na początku swojej muzycznej przygody wrzucał na soundcloud’a festival trap’owe edity i big room’owe produkcje, ale momentalnie po dołączeniu do Icon postanowił wszystkiego się pozbyć. Jego debiutancka EP pt. JACKKNIFE ukazała się w 2015 roku i zawierała cztery hybrid trap’owe produkcje:

W 2016 roku Kyle skupił się na wypuszczaniu autorskich produkcji, które ukazywały się nakładem takich wytwórni jak OTODAYO, Captivation czy DIM MAK, oraz remixów gdzie jeden z nich został objęty patronatem NEST HQ:

Rok później wydał swoją drugą EP Kill Humans i kilka collabów z takimi producentami jak TYNAN (Arcadia), YOOKiE (GENOCiDE), Terravita (Dungeon) czy G-REX (Downfall). Przygoda Kompany’ego z jedną z najpopularniejszych dubstepowych wytwórni Never Say Die Records zaczęła się od gościnnego featuringu na EP’ce Adair’a pt. Roots. W niedalekiej przyszłości, wspólnie z Wooli, zremiksował After All autorstwa YOOKie i duetu Slander oraz stworzył jego VIP. Po zakończeniu dwumiesięcznej trasy koncertowej z Bear Grillz’em, PhaseOne i Dirt Monkey, wysłał do NSD swoje wszystkie cięższe bassowe produkcje, które trafiły w gusta ojców-założycieli co poskutkowało publikacją Revolt EP ich nakładem i rozpoczęciem – trwającej do dzisiaj – owocnej współpracy:

Od tamtego czasu wydał jeszcze dwa inne mini-albumy – New Reign EP (2018) oraz tegoroczną Metropolis EP z potężnym trackiem Firewall:

Kompany ma na swoim konciem występy podczas takich festiwali jak Bass Canyon, Forbidden Kingdom, Lost Lands Music Festival czy Wobbleland. Na początku 2019 roku odbył tournee z Dion Timmer’em i Dubloadz’em oraz pojawił się na kilku przystankach Apex Tour Excision’a, w tym na kończącym trasę show w  NOS Events Center, gdzie wystąpił przed 20-tysięczną publicznością.

W ostatnim czasie jego remixy znalazły się na EP’kach Space Laces – Overdrive Remixes oraz Excisiona – Apex: The Remixes, a w zeszły piątek wydał potężną kolaborację z duetem Slander pt. Broken, która w serwisie Spotify wygenerowała już ponad 250 tysięcy odsłon:

Między listopadem, a grudniem Kompany będzie jednym z supportów Snails’a podczas nadchodzącej World Of Slime Tour, w najbliższym czasie wystąpi podczas kolejnej edycji Lost Lands, Electric Zoo w Nowym Jorku, Imagine Music Festival i na dwóch przystankach trasy „10 Years of Never Say Die„.

Nasz ulubiony track? Bez dwóch zdań collab z TYNAN’em pt. Extraterrestrial:

Obserwuj Kompany’ego:

facebook

instagram

soundcloud

spotify

twitter


Pozostałe epizody:

001 | PEEKABOOtutaj

003 | HEKLERtutaj

004 | Ekalitutaj


facebook | instagram

Najnowsze

#WTFI

#009 | Who the f*ck is: Moore Kismet?

Moore Kismet to jeden z najnowszych nabytków brytyjskiej wytwórni Never Say Die Records, w której pierwszy raz zagościł pod koniec zeszłego roku przy okazji...